fbpx

Bilim Yıldızları

Bilim, bir yandan halkın ve çeşitli meslek mensuplarının karşıladıkları  sorunlarla ilgili olarak ürettikleri  pratik çözümlerin,  diğer yandan da doğada olup bitenlerin doğru gözlemlenmesiyle elde edilenlerden hareketle muhtemelen bir dizi bilimsel dehanın düşüncel süreçleri sonucu  ortaya çıkan fikirler yumağıdır.

Evrensel ve birleştirici bir dil olduğuna inandığımız bilimi, toplumumuzun odak noktalarından biri haline getirmek ve ülke olarak bilim alanına katkıda seçkin bir yer alabilmek için, çocukların meraklarını canlı tutmak ve geleceğin mucidi, bilim insanı ve mühendisi olma kapasitelerini arttırmak, kısacası ilham vermek amacıyla  “Bilim Yıldızları” adıyla bir program başlattık.  Bu programın ana teması “Sen de bir bilim yıldızı ol” .

Her çocuk dünya geldiği andan itibaren adeta bir merak makinesi, bir kaşiftir. Maalesef uygun olmayan ortam, çocuklarımızın bu kaynağını zaman içinde kurutmaktadır. Bu kaynaklar ancak “Bilim Yıldızları “ programı ya da benzer programlar sayesinde dirilecek ve gelişecektir. Şunu asla unutmayalım; geleceği ancak ve ancak bilimle aydınlatabiliriz. Hacı Bektaş Veli “Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır”  diyerek bu gerçeği veciz bir dille açıklamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak gerçek anlamda ve dünya durdukça egemen ve bağımsız olabilmemizin en temel koşulu bilgi üretmektir.

Geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen bu programla Türkiye’nin, daha iyi bir dünya adına savunduğu tezlerimizi hayata geçirmek, ekonomisini güçlendirmek ve her alanda bağımsız olabilmek için millî bilim ve teknoloji hamlesini gerçekleştirebilmenin ilk adımını atmanın heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.

Whatsapp Destek