fbpx

Kurucumuzun Velilerimize Mesajı

Çok kıymetli velilerimiz,

20.03.2020 tarihinde sizler göndermiş olduğum paylaşımda; online yoluyla bakanlığımızın başlatacağı eğitim çalışmalarından söz etmiş ve okul olarak da destekleyici bir eğitim verme hazırlığı içinde olduğumuzu belirtmiştim.

Bakanlık kendi çapında çalışmalarını sürdürürken, bir eğitimci olarak dünya ve ülkemizde neler yapıldığını yakinen izleyip, yaptığım tespitleri pedagojik açıdan değerlendirerek mevcut koşullarda yapılabilecekleri belirleyip hizmete dönüştürmeye çalışmaktayım. Bu amaçla Hürriyet Yıldız Okulları olarak Skype üzerinden sanal sınıf ortamı oluşturarak bir eğitim başlattık. Buradaki amacımız;

  1. Öğrencilerimiz forma eğitim ortamından kopmamasını sağlamak,
  2. Müfredatı işlemek,
  3. Sosyalleşmeye katkıda bulunmaktır.

Bu uygulamanın en önemli handikabı, ülkemiz telekominikasyon sisteminin alt yapısının yetersizliğidir. Takdir buyurusunuz ki, tüm insanlarımız aynı zamanda sisteme birden yüklenince; hatlar ya yavaşlıyor ya da tıkanıyor. Burada sizlerin ve bizlerin yapabileceği bir şey yok. Bu sorun çoğu Avrupa ülkelerinde de benzer şekilde yaşanmaktadır.

Bu uygulamayı izlerken bazı velilerimiz, süreci bir karmaşa olarak algılayabilir. Aslında ilkokul düzeyinde normal sınıf ortamında da sınıflarda çok seslilik yaşanmaktadır. Bu doğal bir durumdur. 12 günlük bir aradan sonra öğretmenini ve arkadaşlarını birden bire karşısında görünce çocuklarımızın çok sesliliği yaşaması doğallaşmaktadır. Bu uygulamanın zaman içinde çocuğumuzu kurallara alıştırarak sanal da olsa bir grup içinde (söz isteme, sorumluluk alma vb. davranışları kazanarak) sosyalleşmesine katkılarının olacağını belirtmek isterim.

Bir yandan bakanlığın yayımladığı derslere katılarak bir yandan da öğretmelerimizle olan dersleri sürdürerek konularımızı işlemiş olacağız. Doğacak eksiklikleri de, evlatlarımız okuluna döndükten sonra, önceki paylaşımımda belirttiğim gibi yapacağımız telefı programları ile tamamlatacağız. Hatırlarsanız ilk veli toplantımızda “Siz onları dünyaya getirdiniz, onlar okulumuza gelerek bizim evlatlarımız oldu. O andan itibaren bizler de onları yüreğimizde büyüteceğiz” demiştik. Sözümüzün arkasındayız. Bu konuda asla endişeniz olmasın.

Değerli anne-babalar, evlere kapandığımız ve ne zaman yeniden eski düzenimize döneceğimizi bilmediğimiz şu zamanda müziğe kapılarımızı açalım. Günün değişik saatlerinde değişik dallardan seçip dinlediğiniz müzik, ruhunuzu hafıfletecelctir. Evinize kimselerin gelip gitmediği bu dönemde müzik gibi bir arkadaşımızın olduğunu da hatırlatmak istedim. Koruyucu önlemlerin yanında, okuyarak, müzik dinleyerek ve ev ortamına uygun jimnastik yaparak içinde bulunduğumuz süreci, sağlıklı olarak aşabiliriz.

Sevgili velileriz, içinde bulunduğumuz bu süreç, belki bir süre daha uzayabilir. (Kanaatimce en iyimser bir tahminle 14 Nisanı bulabilir.) Sorun yok. Önemli olan bu sürecin ne zaman sona ereceği değil, zamanı mümkün olduğunca verimli kullanabilmek, okula döndükten sonra da çok etkin çalışmalar yapmaktır. Siz değerli anne-babalarla ele ele verdiğimiz sürece her şeyin beklenilenden daha güzel olacağı kanaatindeyim. Bu duygularla sizlere sevgi ve saygılarımı iletir, bu günün yıldızları, yarının güneşleri olacak evlatlarımın gözlerinden öperim.

Prof. Dr. Kurtman ERSANLI
Kurucu

Whatsapp Destek