fbpx

Ortaokul Okuldan Size Mektup Var

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı yarıyıl tatili 22 Ocak Cuma günü başlıyor. Bu zorlu pandemi döneminde çok yazdık, çok çizdik, çok okuduk, yeni bir sürü bilgi öğrendik ve artık tatili hak ettik. Sevgili öğrencilerimiz üç haftalık bu tatilde hem zihninizi hem de bedeninizi dinlendirmemiz gerekir.

“Tatili nasıl geçirmeliyim?”sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim! İlk olarak kendinize tatil hedefleri belirleyebilirsiniz… Hedef belirlemek size ışık tutacak ve yönünüzü bulmanıza yardımcı
olacaktır. Hedeflerinize uygun bir tatil planı yapabilirsiniz. Nelere, ne kadar vakit ayıracağınızı planlayabilirsiniz.

Planımın içerisine neler yazabilirim?

Hoşlandığınız etkinlikleri planınıza dahil edebilirsiniz. Örneğin müzik dinlemek, dans etmek, spor yapmak, film izlemek gibi. Kitap okumaya zaman ayırmak, öncelikli hedefimiz olmalı değil mi? Kitap okumak zihninizi dinlendireceği gibi aynı zamanda ufkunuzu da açacaktır. Bir de okuduğumuz kitabı bir aile büyüğünüze anlatırsak onu mutlu etmeninde keyfini çıkarmış oluruz. Bu nedenle kitap okumaya zaman ayırmamız gerekir.

Evde sorumluluklar alabilirsiniz.Örneğin bulaşık makinesini boşaltmak sizin sorumluluğunuzda olabilir. Evde sorumluluklar aldıkça ve bu sorumlulukları yerine getirince kendinizi daha mutlu
hissedeceksiniz. Sizin için uygun görünen saatlerde dışarıya çıkıp keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Tatil sürekli olarak televizyon izlemek ya da bilgisayarda vakit geçirmek değildir. Öğretmenlerinizin sizlerin akademik gelişimi ve ikinci döneme hazırlıklı olmanız için beklentileri olacaktır.

Ödevler sizi korkutmamalı doğru bir planlama ile eğlenmeye,dinlenmeye ve ders tekrarlarınıza vakit ayırabilirsiniz. Planlama yapmak için aile bireylerinizden, sınıf öğretmeninizden ve Okul Psikolojik Danışmanınızdan yardım alabilirsiniz.

Size güveniyorum.

SİZE VE AİLENİZE İYİ TATİLLER DİLERİM…

OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMANI
Nazlı Can ARSLAN

Whatsapp Destek