fbpx

Süreç Ve Sonuç

Ülke olarak, insanlık olarak, kimi zaman umudun, kimi zaman da umutsuzluğun egemen olduğu, acısıyla, tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle bir yıl daha geride bıraktık. Ülkemiz, bölgemiz ve hatta dünya olarak terörden ekonomiye varana kadar hemen hemen her alanda sıkıntılı bir yıl geçirdik. Bu durumdan en çok biz ve komşu ülke halklarının yanında kalkınmakta olan ülke halkları etkilendi. Kısacası mazlum milletler, sıkıntı yaşarken vahşi kapitalizmin sermayederleri ise, adeta bu mazlumlarının kanı üzerinden varlıklarına varlık kattılar. Onların gözlerini toprak doyursun, başka ne diyebilirim ki!

Şunu herkes iyi bilsin ki, bu durumun üstesinden gelecek kadar güçlüyüz. Yedi düvele karşı kurtuluş savaşı vererek, bir imparatorluğun külleri içinden, yepyeni ve dinamik bir devlet yaratan bir milletimiz. Bu gün de küresel sermaye ve dünya silah tüccarlarına karşı vereceğimiz mücadelede de, kapitalizmin belini bir daha düzelmemek üzere kıracağımızdan eminim. Bu kudret, Yüce Türk Milleti’nin (X) damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Bunun için şart olan; birlik, beraberlik, çalışma ve birbirimize karşı saygı ve sevgimizin, artması, tolerans sınırlarımızın genişlemesi, aklın ve bilimin emrettiği, çağı aşacak üretim ve tüketim anlayışının yaşamımıza hakim kılınmasıdır. Bizim en büyük gücümüz birliğimiz, dayanışmamızdır. Azimle, sabırla, akılla, cesaretle ve dayanışmayla milli birliğimize yönelecek olası tüm saldırılara, kurulacak tüm kumpas ve tuzaklara karşı bir olmak, beraber olmak, erdemli olmak zorundayız. Erdemliliğin temeli, hesabilik değil, samimiyet ve habisliktir. Bu ülkede yaşayan insanları, yani bizleri, bizim kadar kimse sevmez, sevmemiştir de. Tarih bunun şahididir. Bu nedenle sorunlarımızın üstesinden gelmek için dışarıya bel bağlamak yerine, birbirimize güvenmek zorundayız. Unutmayalım ki, “el suyumuzu ısıtır, ama soğuk koyar” sözü boşuna söylenmemiştir.

Geçip giden koca bir yılın yaşattığı karamsarlığın, savaşların, acıların ve felaketlerin, geride kalmasını; 2020 yılının, barış, mutluluk ve huzur getirip umutları yeşerterek; başarıların yaşandığı, gönüllerin sevgiyle dolduğu, küskünlüklerin dargınlıkların yaşanmadığı, güzellikleri doyasıya yaşandığı bir yılı olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Kurtman ERSANLI

Whatsapp Destek