fbpx

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Başlar?

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığının oluşması için okula gitme yaşını ya da okuma yazma öğrenmelerini beklememize gerek yok. Küçük yaşlardan itibaren onlara masallar, hikayeler okuyarak kitaplardaki resimleri birlikte inceleyerek kitaplara dokunmalarını sağlayarak onları kitaplarla tanıştırabiliriz.

Çocukların ilk eğitim aldıkları kişiler ailelerdir. Anne babalar kitaplara vakit ayırarak onlara rol model olmalıdırlar. Bu evrede doğru tutum göstermeliyiz.

Çocuklarımıza kitap okumanın ceza olduğu algısı verilmemeli. Örneğin çocuklarımıza yapmadıkları bir davranış sonucunda yaptırım olarak kitap okumalısın dememeliyiz. Kitap okumak olumsuz bir yaptırım değildir. Doğru olan tutum kitap okuduklarını olumlu cümlelerle desteklemeliyiz.

Çocuğunuzla birlikte bir kitaplık oluşturabilirsiniz. Kitaplığı oluştururken mutlaka onunda seçimlerine yer vermelisiniz. Kendi kitap zevkini oluşturmasına izin vermelisiniz. Bu sayede kitap okumada motivasyonunun artacağını gözlemleyebilirsiniz.

Kitap okuduktan sonra okuduğunuz kitaplar hakkında sohbet edebilirsiniz. Çocuğunuzun hayal dünyasını zenginleştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Whatsapp Destek